ALTERNATIVA’98
THE FESTIVAL OF NEW MUSIC



presents the program of Electronic & Computer Music Videoart & Musical Performance

ELECTRONIC
ATLANTIDA
October, 6, 1998, 5pm

Composer’s Union Concert Hall
Brusov Pereulok 8/10
103009, Moscow

5:00 pm

Part 1
MUSIC & SPACE
1. KON-TIKI
Music by Jorge Campos
Computer animation by Olga Kumeger
picc3.jpg (12674 bytes)
2. In the Stages of Motion
Music by Dmitry Subochev
3. Music #1
by Vera Ivanova
4. Anthems & Requem
Music by Sergey Zagni

6:00 pm
Part 2
MUSIC & ETHNOS
Music for koto, shakuhachi flute and electronics
1. When the Clouds So Boldly Painted On the Sky

Music by Joseph Waters
2. ISOTIDORI

Music by Dmitry KalininPerformers: 
Dmitry Kalinin – koto, shakuhachi flute, electronics
Joseph Waters – electronics

7:00 pm
Part 3
MUSIC & GESTURE
1. MATER-I-YA


The 1-st part of the project “Space Collage”
Concept – Anna Koleichuk
Based on the work by V.Koleichuk “The Gray Square”
“Music for Wood and Metal” by Stanislav Kreichi
Computer programming and animation by Andrei Topunov
Movement – Helena Lukianchikova
2. GLISSANDI for 5 theremins

Music by Jorge Campos
Performers: Jana Aksenova, Lana Aksenova,
Helena Lukianchikova, Andrei Dergachev,
Georgy Karev, Taras Burnashev
3. The Persistence of Memory
 
for tape and klarinet
Music by Jana Aksenova
Konstantin Adjer – klarinet
4. Musical Performace by Saira Blanch Theatre

Oleg Sulemenko & Andrei Andrianov
Music by Andrei Dergachev
8:00 pm
Part 4
MUSIC & MOOD
1. 
Sound Landscapes: ТThe City of Dead PioneersУ
navag01.jpg (14631 bytes)
Music by NAVAGUA
Performers: Andrei Andreev, Vladimir Pronin
2. BAN

Music by Andrei Dergachev
Computer animation by Olga Kumeger

9:00 pm
Part 5
MUSIC & SPONTANETY
1. Interactive Music & Electroacoustic FREE JAZZ


for theremins, Power Glove, klarinet, sax, Macintos and MAX program etc.
Performers: Konstantin Adjer, Jana Aksenova, Lana Aksenova, Georgy Karev Andre Smirnov, Yuri Spitsin

Project supported by the Open Society Institute(Soros Foundation), Moscow